amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Gdzie występuje bursztyn w Polsce? Miejsca bogate w złoża

Bursztyn to bardzo popularny kamień, który kojarzy się przede wszystkim z naszym polskim morzem. Nie bez powodu jadąc na urlop właśnie w to miejsce, mamy nadzieję znaleźć kilka, chociażby niewielkich bursztynów. Jednak to, na jakiej plaży je znajdziemy, zależy głównie od tego, w jakiej miejscowości będziemy wypoczywać.

Bursztyn i jego występowanie w Polsce

Chociaż każdy wie, że kamienie te występują przeważnie nad morzem to i tak wielu z nas zastanawia się, w jakich miejscach możemy znaleźć ich największe ilości. Tak więc pozostaje pytanie, gdzie występuje bursztyn w Polsce? Otóż można by swobodnie stwierdzić, że jest to linia brzegowa morza.

Natomiast jeżeli chodzi o dokładniejsze miejsce, jest to okolica półwyspu Helskiego. Można tu spokojnie zaliczyć zarówno Zatokę Gdańską, jak i Mierzeje Helską. Kolejna jednak trochę oddalona lokalizacja to Mierzeja Wiślana, stanowi ona południowo- wschodni brzeg Zatoki Gdańskiej ciągnący się, aż do Lochstedt w Rosji.

Dawne kopalnie bursztynu i nie tylko

Mniej znanym obszarem dla wielu osób są kopalnie bursztynu, chociaż to tam znajdują się jego ogromne ilości. Lokalizacje, gdzie są duże złoża bursztynów to m.in. Górka Lubartowska, Możdżanów, przeróbka (dzielnica Gdańska o charakterze przemysłowym), Wiślinka.

Osady polodowcowe -właśnie one przyczyniły się do tego, że obecnie wiemy, w jakich miejscach są duże ilości bursztynów. Szacuje się, że łączne zasoby to, aż 1118 ton bursztynu, z czego najwięcej jest w Górce Lubartowskiej.

Kurpie dosyć niecodzienne miejsce, gdzie położone są tereny puszczy zielonej oraz puszczy białej to terytorium bogate w złoża bursztynu. Historia jego wydobycia w tym, miejscu jest dosyć długa. Jednak najważniejszy jest fakt, że można go samemu wydobyć i oszlifować. Wszystko to wykonuje się poprzez uczestnictwo w warsztatach, prowadzonych przy samym Muzeum Kurpiowskim.

Kiedy najlepiej wydobywać bursztyn?

Największa szansa na znalezienie tych pięknych kamieni to szukanie ich tuż po sztormie. Jednak, żeby zacząć poszukiwania trzeba wiedzieć, że nie znajdziemy ich leżących swobodnie na plaży, a pomiędzy gałęziami i wodorostami. Dzieje się tak, ponieważ bursztyny wyrzucane na brzeg zaplątują się w nich i to właśnie dzięki temu znajdują się na brzegu plaży.

Ważną rolę odgrywa tu także pora roku, ponieważ sztormy występują najczęściej wiosną oraz jesienią, to właśnie ten czas jest najbardziej odpowiedni, jeśli chcemy cokolwiek znaleźć. W tym okresie organizowane są również zawody Mistrzostw Świata polegające na połowach bursztynu.