amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

eleganckie buty
Moda

Jakie eleganckie buty najlepiej wybrać?

W życiu każdego mężczyzny zdarzają się takie sytuacje, w których nie wypada mu założyć innego stroju niż tego eleganckiego. Wesele, spotkanie biznesowe, bankiet czy uroczysty rodzinny obiad to tylko część sytuacji, w których garnitury męskie będą idealnym wyjściem. Oczywiście ilość takich sytuacji jest inna dla każdego mężczyzny, zależy często od wykonywanego zawodu lub prowadzonego stylu życia. Jednak sam garnitur nie wystarczy, aby wyglądać w pełni elegancko. Ważny jest dobór pozostałych elementów ubioru, w tym również butów.

Dwa najpopularniejsze rodzaje pantofli

Choć moda męska konsekwentnie się zmienia i rozwija, to są w tej modzie takie elementy ubioru, które z tej mody nigdy nie wyjdą. Świetnym przykładem będzie tutaj biała koszula męska, ale także i pantofle. Jednak jaki model wybrać, aby koniecznością nie było posiadanie kilku par, przy czym każdą na inną okazję? Najpopularniejszymi oraz najbardziej uniwersalnymi modelami są popularne oksfordy oraz derby. 

Oksfordy to buty o najwyższym stopniu formalności. Ich nazwa pochodzi od angielskiego oxford shoes, choć dawniej były nazywane również wiedenkami. To absolutnie najbardziej uniwersalny model eleganckiego obuwia. Czarne oksfordy będą świetnie pasować do pracy, na wesele czy na rodzinny obiad. Garnitury męskie w kolorze granatowym czy szarym będą świetnie zgrywać się z oksfordami, przy czym trzeba pamiętać, że nie mogą być to lakierki, ponieważ są one zarezerwowane dla fraka. Nie należy również iść za bardzo w drugą stronę i zakładać oficjalnych oksfordów do np. jeansów – nie będzie to dobrze wyglądało. Istnieją jednak warianty mniej formalne, przy czym świetnie wyglądającym rozwiązaniem będą buty, które są brogowane (z tradycyjnymi tłoczeniami).

Niejeden sklep internetowy z odzieżą proponuje nam równie często drugi najpopularniejszy model – derby (zwane również angielkami). Od oksfordów różnią się tym, że kwatery mają przyszyte na przyszwę, a nie tak jak w oksfordach – do przyszwy. Dzięki temu obuwie jest wygodniejsze i łatwiejsze w założeniu. Wadą takiego rozwiązania jest to, że optycznie but jest wtedy nieco szerszy, co ujmuje delikatnie elegancji. Właśnie z tego powodu derby będą lepszym rozwiązaniem do zestawów koordynowanych i garniturów męskich sportowych. Najlepszą barwą w takich przypadkach będzie brąz, gdyż jest mniej oficjalnym kolorem niż czarny. 

Jakie są inne możliwości w kwestii doboru butów?

Na oksfordach i derbach świat się jednak nie kończy. Istnieje mnóstwo alternatywnych możliwości, zarówno jeśli chodzi o stylizacje formalne, jak i te mniej formalne. W sklepach internetowych z odzieżą nie jest problemem znaleźć inne opcje, jednak należy wiedzieć, który model będzie odpowiedni do planowanego przez nas outfitu. 

W sytuacji, gdy planujemy założyć garnitur, ponieważ wymaga tego formalny charakter sytuacji, doskonałym zastępstwem dla oksfordów będą lotniki. Poziomem swej formalności dorównują oksfordom. Ich minimalizm i prosta linia składają się właśnie na wysoką elegancję tego modelu. Dzięki temu będą się świetnie komponować z odświętnym garniturem oraz smokingiem. Tak wysoki poziom elegancji ma też swoje wady, ponieważ sprawia, że bardzo ciężko zestawić je w stylizacjach nawet półformalnych. Z tego właśnie względu oksfordy są bardziej uniwersalne, dlatego będą lepszym rozwiązaniem dla mniej wymagających.

Inną sprawą są te sytuacje, w których mniej formalny charakter stylizacji będzie bardziej odpowiedni. Wtedy dobrym rozwiązaniem, w zastępstwie dla derbów, będą coraz popularniejsze w ostatnim czasie monki, których nazwa pochodzi od monk shoes. Te buty charakteryzują się swoim wyglądem, ponieważ zauważalny jest u nich brak sznurówek. Zamiast nich możemy zauważyć klamry. Poziom ich elegancji zbliżony jest właśnie do derbów. Jeśli posiadamy już brązowe derby, to możemy się zastanowić nad wiśniowymi monkami. 

Wybór i pielęgnacja butów

Aby buty były wygodne, a ich noszenie nie sprawiało nam bólu i cierpienia, należy zakupić odpowiednio dopasowane obuwie. Tym bardziej, że skórzane pantofle potrafią kosztować naprawdę dużo. Dlatego właśnie lepiej jest wybrać model dobrze dopasowany. Wśród pantofli przeważają fasony F oraz G, przy czym oznaczają one to, jak smukłe są buty. Jeśli nie dopasujemy butów pod siebie – mogą nas pić po bokach. 

Jeśli chodzi o pielęgnację takich butów, to nie warto oszczędzać. Jeśli wydajemy pewną kwotę, niekoniecznie małą, na buty, to dbajmy o nie, aby służyły nam przez lata. Ważnym jest to, że nie należy suszyć butów przy kaloryferze, ponieważ może to mieć fatalny wpływ na skórę. W przypadku butów skórzanych warto stosować wosk, który odżywi materiał. Częściej powinno stosować się kremy i pasty, które są oferowane w sklepie internetowym z odzieżą. W przypadku butów zamszowych należy stosować impregnat w sprayu, ponieważ wydłuży to czas życia naszych butów. Powinniśmy również pamiętać o tym, że buty zawsze powinniśmy wkładać za pomocą łyżki do butów, a gdy ich nie nosimy, powinniśmy używać prawideł.