amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Dlaczego srebro ciemnieje i jak temu zaradzić?

Srebro- jeden z ulubionych metali szlachetnych w produkcji biżuterii. Srebrne pierścionki, kolczyki i łańcuszki chyba nigdy nie wyjdą z mody. Z czasem zauważamy jednak, że wykonane z niego akcesoria zmieniają kolor, zaczynają wyglądać nieestetycznie, a czasem nawet barwią skórę. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego srebro ciemnieje?

Zmiana koloru srebrnej biżuterii na brązowy, czarny lub szary zdarza się bardzo często. Niezależnie od tego, czy nosimy ją regularnie na ciele, czy może leży w kuferku z biżuterią, po pewnym czasie zauważyć na niej można nieestetyczny nalot, a sama biżuteria traci swój blask i atrakcyjny wygląd. Wiele osób sądzi, że jest to spowodowane niską jakością srebra, bądź procesem utleniania się, ale obie te teorie nie są prawdziwe. Nawet najpopularniejsza próba srebra, czyli 925, może szybko zmienić swój kolor, jeśli narazimy ją na niekorzystne warunki. I nie chodzi tu o zwykłe warunki atmosferyczne, ponieważ srebro wcale nie reaguje z tlenem, tym samym jak już wspomniano, nie utlenia się. Reaguje natomiast ze związkami siarki. I to właśnie siarka jest głównym winowajcą procesu ciemnienia. Kiedy więc zastanawiasz się, dlaczego srebro ciemnieje, musisz zdać sobie sprawę z tego, jak wiele związków siarki jest w twoim otoczeniu.

Siarka i siarczek srebra- główni winowajcy ciemnienia Twojej biżuterii

Nalot na srebrze, który tak bardzo nam czasem przeszkadza, to siarczek srebra. Sprawia, że znika lustrzany połysk, a na jego miejsce pojawia się szarobury i matowy kolor. To siarka, siarczki i siarkowodory są za to odpowiedzialne. Tylko skąd siarka i jej pochodne w Twoim otoczeniu? Otóż znajdują się nawet w zanieczyszczonym powietrzu atmosferycznym i nie trzeba alarmu smogowego, by zaczęły reagować z naszą ulubioną biżuterią. Siarka jest obecna też w kosmetykach, takich jak mydła, szampony, lakiery do włosów i w pokarmach, które spożywasz. Tym samym znajduje się również na Twojej skórze. Samą reakcję chemiczną przyspieszają natomiast między innymi wilgoć, temperatura otoczenia i światło.

Czym czyścić ciemniejące srebro?

Procesu czernienia i matowienia wykonanych ze srebra przedmiotów nie zatrzymasz. To naturalny proces, który można co najwyżej spowolnić, przechowując biżuterię w szczelnie zamykanych szkatułkach. Wskazane jest także unikanie wody. Nalot, który zdąży się już wytworzyć najlepiej usunąć specjalistycznymi środkami jubilerskimi do czyszczenia biżuterii. Można też wypróbować domowe sposoby z użyciem pasty do zębów, sody oczyszczonej czy płynów do dezynfekcji rąk.