amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

badania krwi
Zdrowie

Czego nie wiedziałeś o badaniach krwi?

Badania krwi to niezwykle pomocne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu różnych problemów zdrowotnych nawet w sytuacji, w której u danego pacjenta nie pojawiają się jeszcze żadne niepokojące objawy czy dolegliwości. Chemia kliniczna, czyli dział medycyny zajmujący się analizą składników krwi, może powiedzieć nam o naszym zdrowiu naprawdę sporo – wszystko to dzięki skomplikowanym analizom każdego składnika naszej krwi.

Chemia kliniczna na ratunek

Podczas badań chemii klinicznej określa się nie tylko ilość poszczególnych krwinek, ale również poziom hormonów w naszej krwi, czy też stężenie innych substancji chemicznych i pierwiastków. Dokładne badanie krwi może więc pokazać nam, z jakimi organami lub zespołami narządów są problemy.

Mimo to wiele osób wciąż niewiele wie o badaniach krwi, a wśród pacjentów wciąż przekazywane są mity. Sprawdźmy więc, czego możesz nie wiedzieć o badaniach krwi.

Badania krwi pozwalają określić wiek biologiczny organizmu

Ktoś powie, że wiek wynika z czystej matematyki i nie ma tu miejsca na polemikę. Tymczasem znacznie ważniejsze od metryki jest to, jaki wiek biologiczny ma nasze ciało. Od niego zależy jak długo będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Co ciekawe, wiek biologiczny możemy poznać analizując próbkę krwi pacjenta, a konkretnie białka znajdujące się w osoczu. Chemia kliniczna pozwala nie tylko określić biologiczny wiek pacjenta, ale również powiedzieć sporo na temat trybu życia, który prowadzi.

Dlaczego badania krwi przeprowadza się rano?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób – szczególnie tych, które nie przepadają za porannym wstawaniem. Tymczasem odpowiedź na to pytanie jest prosta – wynika to przede wszystkim z praktycznych powodów.

Wybierając się na badanie rano, mamy znacznie mniej problemów z tym, by pojawić się na nim na czczo. Tymczasem spożycie posiłku może wpływać na wyniki chemii klinicznej krwi, a co za tym idzie – znacząco utrudnić diagnozę.

To jednak nie wszystko. Pod uwagę bierze się również rytm dobowy organizmu człowieka. Podczas badań chemii klinicznej często sprawdza się stężenie jonów sodu, potasu i magnezu. To pierwiastki niezwykle ważne dla organizmu człowieka. Ich stężenie rano jest wyższe, niż w innych porach dnia. Dzięki temu badanie jest wówczas bardziej miarodajne.

Co może zaburzyć wyniki badań krwi?

Mimo coraz nowocześniejszych technologii i metod diagnostycznych wykorzystywanych w chemii klinicznej, wciąż jeszcze wyniki wykonanych przez nas badań mogą być zafałszowane i nie dać prawdziwego obrazu stanu zdrowia. Lista czynników, które mogą wpłynąć na wynik badań krwi, jest bardzo długa. Są na niej oczywiście leki, których metabolity mogą przyczynić się do podwyższenia lub obniżenia niektórych wyników, ale nie tylko.

Jak już zostało wspomniane, ważna jest pora dnia, w której wykonujemy badania, nasza kondycja psychiczna, a także (w przypadku kobiet) moment cyklu miesiączkowego, w którym się znajdują. Wyniki zafałszować może również intensywny wysiłek fizyczny przed badaniem.

Jak widzisz, chemia kliniczna to fascynująca dziedzina badań laboratoryjnych, która pomaga w skutecznym diagnozowaniu pacjentów. Warto o tym pamiętać i nie zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych krwi, dzięki którym możemy upewnić się, że wszystkie narządy naszego organizmu działają bez problemów.