Od starożytnego Egiptu ludzie próbowali zastąpić utracone zęby. W tym celu wykorzystano konstrukcje wykonane z drewna, bydła i kości słoniowej, metali szlachetnych i porcelany.
Dziś arsenał stomatologii ortopedycznej ma ogromną gamę materiałów do produkcji protez. Różnią się cechami i kosztami, pozwalają znaleźć pełną analogię do utraconych zębów pod względem wyglądu i funkcjonalności.
Nowoczesne materiały protetyczne ułatwiają ten proces. Obecnie protezy zębowe to konstrukcje wysokiej jakości, nie do odróżnienia od prawdziwych zębów i wygodne w noszeniu. Wykonane są z różnych materiałów.
Protezy ruchome
Protezy ruchome to konstrukcje, które pacjent może zdjąć i założyć. Stosuje się je zwykle, gdy pacjent nie posiada dużej liczby zębów, gdy nie ma możliwości odbudowy uzębienia za pomocą mostów lub implantów. Wyjmowane protezy są łatwe w użyciu i niezawodne oraz łatwe w pielęgnacji.
Materiały na protezy ruchome
- Protezy akrylowe
Protezy zastawkowe to najpopularniejszy rodzaj protez służących do przywracania funkcji żucia. Dostępne są protezy płytkowe, a sama proteza jest estetycznie atrakcyjna. Konstrukcja składa się z podstawy (płytki, na której mocowane są sztuczne zęby z tworzywa sztucznego), samej protezy oraz elementów ustalających (zamków łączących protezę z podstawą). Proteza wykonana jest z materiału dentystycznego, lekkiego i mocnego materiału, który umożliwia odbudowę zarówno części zębów, jak i całego uzębienia.
W niektórych przypadkach plastik może powodować alergie.
- Proteza nylonowa
Protezy nylonowe to nowoczesne konstrukcje na elastycznym podłożu wykonanym z nylonu i poliuretanu. Podobnie jak blaszkowate składają się z podstawy, protez i zatrzasków. Cienka baza łatwo przylega do dziąseł, całkowicie dopasowuje się do nich kolorystycznie i jest całkowicie niewidoczna z zewnątrz. Elastyczna baza nie rani dziąseł, co skraca okres przyzwyczajenia i zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań. Nylon jako materiał stosowane w protetyce stomatologicznej jest materiałem nietoksycznym i hipoalergicznym.
- Bez akrylu
Materiał polimerowy bez akrylu. Jest mocny, ale elastyczny, wygląda jak guma, dobrze przylega do błon śluzowych i dobrze je trzyma (zwykle nie stosuje się żelu utrwalającego). Acry Free nie powoduje alergii. Powstałe protezy nie wymagają długiego przyzwyczajenia, nie uszkadzają błon śluzowych i nie zakłócają dykcji.
- Metalowe protezy
Te protezy ruchome składają się z metalowego łuku, podstawy, systemu mocującego oraz samych protez. Łuk wykonany jest ze stali nierdzewnej, chromu, kobaltu, złota lub platyny. Podstawa i protezy wykonane są z tworzywa akrylowego.
Oczywiście lepiej wcześniej zdecydować, które protezy wykonane z jakiego materiału będą bardziej odpowiadać. Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja należy do lekarza. Bazując na swoim doświadczeniu, wiedzy i obiektywnym obrazie ortopedycznym to lekarz musi dokonać optymalnego wyboru.
Szukasz sprawdzonych materiałów na protezy ruchome? Sprawdź ofertę https://sklep.marrodent.pl/protetyka/materialy-na-protezy-ruchome.html.