amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

PRL
Lifestyle

Jak pachniał PRL? Kultowe zapachy z czasów komunizmu

Polska Republika Ludowa istniała od 1952 do 1989 roku. Jest to okres w historii naszego kraju, który kojarzy się ze sklepowymi kolejkami, szarymi blokowiskami, muzyką Maryli Rodowicz czy kultową meblościanką. Choć sytuacja polityczna była wówczas trudna, wiele osób wspomina ten okres z sentymentem. Aby znów poczuć się jak w PRLu, warto sięgnąć po modne wówczas perfumy. Nie jest to takie proste, gdyż niektóre zapachy zyskały status kolekcjonerski. Jak pachnieli Polacy w tamtych czasach?

Kultowe damskie zapachy PRLu

Kultowe perfumy PRL były na pewno wyraziste. Wśród damskich zapachów wyróżniała się pani Wawelska, czyli polski odpowiednik Chanel No. 5 o szyprowym charakterze. Zapach został zamknięty w luksusowym, intensywnie granatowym opakowaniu. Polki sięgały również po inne perfumy. Jedną z popularniejszych opcji była kompozycja Być Może, która została wydana w pięciu wariantach zapachowych: Rome, Paris, London, Tokyo i Nowy Jork. Szyprowa kompozycja została wzbogacona o kwiatowe nuty jak hiacynt, różna, fiołek, mimoza czy bursztyn. Na półkach sklepowych znalazły się też dość duszące perfumy Currara, korzenna marka Cafe czy kwiatowo-piżmowe zapachy od Cacharel. Tylko nieliczne kobiety miały okazję przekonać się, jak pachnie kultowy 5th Avenue, Dior Dune czy Bourjois Kobako. Czasem można było je spotkać w PEWEK-sie.

Legendarne perfumy męskie z PRLu

Również mężczyźni chętnie sięgali po perfumy w czasach PRLu. Do wyboru mieli wodę kolońską Przemysławską, która zawierała nuty lawendy, kumaryny i mchu dębowego. Tradycjonaliści, ceniący sobie aromaty kwiatowe, sięgali po wodę kolońską Prastara. Nie brakowało jednak mężczyzn, którzy woleli ciężkie oraz intensywne nuty. Do gustu przypadały im perfumy Brutal o ziołowo-korzennym charakterze. Kompozycją z wyższej półki była woda kolońska Wars Classic, zaprojektowana przez Magdalenę Chmielewską. Wyróżniał się on świeżymi nutami zapachowymi, co było w tym czasie zaskakujące i niespotykane.

Jak poczuć zapach PRLu?

Większość z popularniejszych zapachów okresu PRLu nie jest już dostępna w sprzedaży. Można spotkać je na internetowych aukcjach, gdzie często dostępne są w bardzo wysokich cenach. Część kompozycji da się jednak zakupić w drogeriach sklepowych, zwłaszcza tych online. Należy do nich sklep https://perfumy.pl/. Osoby zafascynowane epoką PRLu lub wspominające ją z sentymentem, wciąż mogą zakupić perfumy marki Cafe, Cacharel czy chociażby Coty. Jak się okazuje, bywają one nie tylko ciekawostką, ale też codziennym zapachem dla wielu osób w Polsce.