amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

poszewki
Lifestyle

Poszewki dekoracyjne DIY – jak i z czego je zrobić?

Dodatki do naszego wnętrza to elementy, dzięki którym całe mieszkanie nabiera wyjątkowego charakteru. To właśnie z ich pomocą może wyrazić siebie i przenieść swoje upodobania do danego pomieszczenia. Nie da się ukryć, że za najpopularniejsze akcesoria dekoratorskie uznaje się obecnie stylowe poduszki ozdobne. Już dwa takie elementy umieszczone na łóżku czy kanapie potrafią zdziałać cuda. Dziś pokażemy, że możemy uszyć je samodzielnie, w zaciszu własnych czterech ścian. Jak zatem zrobić poszewki dekoracyjne w wersji DIY? Jakie tkaniny sprawdzą się najlepiej? Zobacz!

Poszewki dekoracyjne DIY – jakie tkaniny wybrać?

Na samym początku zastanówmy się, z czego można uszyć poszewki dekoracyjne. Oczywiście do wnętrz najczęściej wybieramy szlachetne materiały, które prezentują się niezwykle elegancko oraz dostojnie. Z tego powodu świetnym rozwiązaniem na poszewki może okazać się miękka i luksusowa tkanina. Welur czy plusz to zdecydowanie świetny wybór. Taka dekoracja wpisze się bowiem w niemalże każde wnętrze. Musimy tylko pamiętać, że jej szycie nie należy do najłatwiejszych. Osobom początkującym polecamy zatem np. tkaniny bawełniane, które można kupić na https://miekkie.com/category/tkaniny-34​​. Do tego takie materiały dostępne są w niezliczonej ilości wzorów oraz kolorów, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie!

Poszewka DIY – co jeszcze będzie nam potrzebne?

Aby uszyć poszewkę dekoracyjną, potrzebujemy oczywiście czegoś więcej niż samego materiału. Niezbędne okażą się bowiem również nożyczki, maszyna do szycia, zamek błyskawiczny, metr krawiecki oraz ewentualnie szpilki. Pod ręką warto również mieć poduszkę, na którą zostanie nałożona nasza poszewka. Dzięki temu będzie nam łatwiej obliczyć wymiary naszych wnętrzarskich dodatków. 

Poszewka dekoracyjna DIY – krok po kroku

Wszystko jest już przygotowane, a więc możemy rozpocząć szycie. Ile mniej więcej powinno nam to zająć? Wszystko zależy tak naprawdę od naszych zdolności krawieckich. Osoby obeznane w temacie powinny uporać się z tym zadaniem w dosłownie 15 min. Te mniej zaawansowane powinny natomiast przygotować się na ok. półgodzinne zmagania. Jak więc uszyć poszewkę dekoracyjną?

Krok 1

W pierwszej kolejności musimy wykroić odpowiednią ilość materiału. W tym celu mierzymy naszą poduszkę. Przyjmijmy, że ta cechuje się wymiarami 40×40 cm. Z naszej tkaniny wycinamy zatem dwa kwadraty w rozmiarze ok. 42×42 cm. Dlaczego akurat takim? Potrzebujemy bowiem małego zapasu na szwy oraz zamek błyskawiczny. Dwie wycięte materiały kładziemy jeden na drugim, tak aby stykały się ze sobą swoją prawą stroną. Całość możemy złapać szpilkami, by nic się nam nie przesunęło. 

Krok 2

Tak przygotowany materiał musimy oczywiście teraz zszyć. Najlepiej użyć do tego maszyny do szycia. W odległości ok. 0,5 cm od krawędzi tkaniny przeprowadzamy odpowiedni szew. Linia ma przebiegać oczywiście tylko przez trzy boki. Czwarty na razie zostawiamy w spokoju. Tam jest przecież miejsce na nasz zamek błyskawiczny.

Krok 3

Teraz został nam już tak naprawdę do wszycia tylko wspomniany wcześniej zamek. Jak to zrobić? Najlepiej przyłożyć go do niezszytego boku, tak aby jego suwak był skierowany do wewnętrznej strony poszewki. Przytwierdzamy taki zamek do całości i gotowe. Zanim jednak to zrobimy, delikatnie go rozsuńmy. Dzięki temu będziemy później w stanie dostać się do środka i przewrócić dekorację na prawą stronę.

Po wykonaniu tych trzech prostych kroków nasza wyjątkowa poszewka dekoracyjna jest już gotowa!