amber-mania.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Moda

Jak rozpoznać bursztyn? Kilka prostych wskazówek

Wiele osób spędzając urlop nad morzem, szuka bursztynów. Co prawda na plaży można znaleźć wiele różnych i pięknych kamieni. Jednak często problemem jest to, jak poznać te prawdziwe. Ci, którzy mają pozwolenie na zbieranie bursztynów wiedzą, jak je odróżnić, ponieważ robią to po to, by później wykonać z nich biżuterię i inne pamiątki.

Popularna metoda solankowa

Nie musisz być ekspertem, by rozpoznać bursztyn. Chociaż kamień ten jest łatwo pomylić z innym, a co gorsza z podróbką, to istnieje wiele sposób na dostrzeżenie tego prawdziwego. Najpopularniejsza i skuteczna jest metoda solankowa. Możemy ją zastosować wtedy, gdy zakupimy jakiś produkt i nie do końca jesteśmy pewni co do jego autentyczności.

To bardzo prosta czynność, do której potrzebna jest szklanka, woda i sól. Jeżeli bursztyn będzie unosić się na powierzchni słonej wody, możemy mieć pewność, że jest on w pełni prawdziwy. Natomiast jeśli opadnie to bez wątpienia mamy do czynienia z podróbką.

Lampa UV dla ambitnych poszukiwaczy

Jeśli chcemy przywieść znad morza kilka znalezionych przez siebie bursztynów, które mają stanowić pamiątkę, warto zabrać ze sobą lampę UV. Dzięki niej będziemy wiedzieli jak rozpoznać bursztyn oraz znajdziemy to, czego naprawdę, szukamy.

Dodatkowo możemy jej użyć wtedy, gdy chcemy się ustrzec przed nieuczciwymi sprzedawcami na stoiskach. Ultrafioletowe światło spowoduje, że kolor bursztynu stanie się niebieski. Zakup takiego urządzenia, nie wiąże się dużym wydatkiem, a posiadanie go przyniesie nam same zalety i powody do zadowolenia.

Inne równie skuteczne sposoby

Jednym z pomysłów, który jest dużo prostszy i szybszy to potarcie kamienia o materiał. Ważne, aby był on naturalny, tylko wtedy wynik doświadczenia będzie wiarygodny. Jeżeli potarty bursztyn zacznie przyciągać do siebie kurz albo małe kawałki papieru to możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z prawdziwym okazem. Powinien on wydzielać również żywiczny zapach, który jest bardzo przyjemnych.

Mniej znanym eksperymentem, a zarazem rzadko stosowanym jest podpalenie kamienia. W momencie, gdy będzie on się palił jasnym płomieniem, uzyskamy potwierdzenie jego wiarygodności.

Oczywiście można skorzystać z tego pomysłu, jeśli nie szkoda nam znalezionego lub kupionego bursztynu. Najlepiej wykonać tę czynność, jeżeli istnieją duże podejrzenia, że posiadamy podróbkę. Istotny jest też zapach, jaki będziemy czuli podczas palenia. Jeżeli poczujemy palący się plastik, nie musimy mieć żadnych wyrzutów sumienia, że zniszczyliśmy tak piękny kamień.